Triatlon Nedir? Triatlon Kuralları Nelerdir?

triatlon nedir

Triatlon nedir sorusunun cevabını kısaca bir sporcunun kendisini denemek ve zorlamak için en uç noktada çaba sarf etmesi gereken bir spor dalıdır olarak yanıtlayabiliriz.

Triatlon nedir

Bu kişisel spor dalında yüzme ile birlikte koşu ve bisiklet sporu birlikte yer almatadır. Triatlon ne demektir sorusu ise böyle cevaplanabilir. Triatlon kelimesinin kökeni antik yunana dayanmaktadır. Eski yunancada üç dal ile yapılan spor manasına gelmektedir. Bu yüzden bu spora triatlon adı verilmektedir. Triatlon nasıl yapılır sorusunun cevabı ise yazımızın devamında yer alıyor.

Triatlon Sporunun Kuralları Nedir? Triatlon Nasıl Yapılır?

Her branşın kendi içinde farklı kuralı bulunmaktadır. Örneğin başlangıçta, sporcular yüzme esnasında herhangi bir kurala bağlı kalmaksızın diledikleri gibi hareket edebilirler. Bisiklet etaplarında kask takma zorunluluğu bulunmaktadır. Kaskın yanı sıra numaraları sırtlarında bulundurmak zorundadırlar. Sporcular, önceden hazırlanan parkur içerisinde kimseden yardım almadan etap tamamlamaya çalışırlar. Sonrasında gelen koşu etabında ise, sporcular bisiklet ekipmanlarını bırakıp koşu ayakkabısını giyerler. Bu etabı da tamamlayan yarışmacı triatlon yarışını bitirmiş olur.

Hoşunuza gidebilecek başka bir yazı : Basketbol kaç kişiyle oynanan bir spor dalıdır?

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık