Rank Math SEO Nedir? 2023 En İyi SEO Eklentisi!

Rank Math Seo

Rank Math SEO eklentisi WordPress sitelerde kullanılabilecek ücretsiz en iyi SEO eklentilerinden birisidir. İçeriğin popüler olmasının nedeni kolay kullanımı ve gerçekten başarılı bir SEO eklentisi olmasıdır.

Geçtiğimiz 2 – 3 yıl içerisinde Yoast ve All in SEO Pack en çok kullanılan SEO eklentileri olarak bilinmekteydi. Fakat geçtiğimiz son 1 yılda Rank Math SEO eklentisinin kullanımı oldukça fazla artış gösterdi. Uygulamanın ücretsiz ve pro sürümleri mevcut. Özellikle kazançlı sitelerde pro sürümler tavsiye edilmektedir.

Rank Math SEO Nedir?

Rank Math SEO, Wordpress içerik yönetim sisteminde en çok kullanılan 5 SEO aracından birisidir. SEO uzmanlarının da son zamanlarda önerisi haline gelen eklenti, oldukça fazla talep görmektedir.

SEO dostu içerik yazmak üst sıralarda yer almak için oldukça önemli. Özellikle 2022 yılının sonlarında Google tarafından geçilen “Faydalı İçerik” algoritması ile birlikte bunun önemi çok daha artmış durumda. Çünkü uygulama sizin içeriğinize puan veriyor. Puan verilen sistem de tamamen Google’ın içerikte neler istediği yönünde.

Yazının tamamını okuduğunuz zaman ayarların nasıl yapılması gerektiğini de öğreneceksiniz.

Neden Rank Math SEO Eklentisi

WordPress bilinen en popüler açık kaynaklı içerik yönetim sistemi olarak geçmektedir. Birçok insan bundan ötürü Wordpress kullanmaktadır.

Wordpress’in kolaylık sağlaması ve açık kaynaklı olması nedeniyle çok fazla tercih edildiği görülmektedir. İçerisinde bulunan yüzlerce eklenti sayesinde de insanlar gerçekten kolay şekilde içerik ekleyip gelir elde etmenin adımlarını atabiliyorlar. Yaptığımız paylaşımlarda kolaylık sağlamak ve sağlam ilerlemek için Rank Math SEO eklentisini kullanabiliriz. Ücretsiz sürümünde dahi çok yüksek bir başarı vaat ettiğini söyleyebiliriz.

SEO eklentisi kullanmadan siteleri geliştirmek oldukça zor olabilir. Çünkü ne yapacağınızı bilmiyorsanız fikir edinme açısından SEO eklentilerine kesinlikle ihtiyacınız vardır. Birçok Web yöneticisi ve SEO uzmanı dahi çeşitli eklentiler kullanarak ilerlemenin daha iyi olduğunu savunmaktadır. Rakiplerinizi geride bırakmak ve arama motorlarını, yine arama motorunun isteğine göre şekillendirmek için tercih edebilirsiniz. SEO faaliyetlerini çok daha basit hale getirerek kısa sürede öğrenmeniz eklenti sayesinde basit halledilmektedir.

Rank Math SEO Özellikleri

Rank Math SEO tam olarak SEO uzmanlarının aradıkları kriterleri içermektedir. Herhangi bir sitede çalışmadan önce SEO faaliyetlerinin tek bir yerden gerçekleştirilmesi oldukça kolaylık sağlamaktadır. Uygulama en başta mükemmel kolaylık sağlar!

Çok daha iyi sonuçların alındığı, zaman kazanılan eklentinin birçok faydalı özelliği bulunuyor. Gelin özelliklere hep birlikte bakalım:

 • Site hızını arttırmaya yönelik optimizasyon yapmanıza imkan sağlar.
 • Basit ve birçok modül içeren arayüz tasarımına sahiptir.
 • Yeni başlayan kişiler için dahi anlaşılır, basit bir arayüz tasarımı vardır.
 • Google algoritmasına uygun “Faydalı İçerik” SEO analizi yapılmasını sağlamaktadır.
 • Kolayca gelişmiş snippet oluşturmanız eklenti sayesinde mümkündür.
 • Site haritası oluşturmak için ekstra bir eklentiye ihtiyacınız olmaz.
 • 404 sayfalarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Panel üzerinden yeniden yönlendirme yapabilirsiniz.
 • İçeriklerin sosyal medyada paylaşılması için ekstra eklenti kullanmanıza gerek yoktur.
 • Robot.txt ve .htaccess dosyalarını eklenti üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Sırf bahsettiğimiz özelliklerden ötürü dahi eklentiyi tercih etmeniz size çok fazla fayda sağlayacaktır.

Rank Math SEO Nasıl Kurulur?

Rank Math SEO eklentisinin ücretsiz ve ücretli versiyonları bulunmaktadır. Ücretli versiyona erişmek için de ücretsiz versiyonu kurmanız gerekmektedir.

Ücretsiz şekilde eklentiyi kurmak için aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz:

 1. Wordpress paneli üzerinden giriş yapın.
 2. Solda yer alan panelden “Eklentiler” > “Yeni” seçeneğine tıklayın.
 3. Karşınıza çıkan sayfada arama kutusuna “Rank Math SEO” yazın ve aratın.
 4. Arama yaptıktan sonra çıkan ekranda eklentiyi kurun, kurulum bittikten sonra etkinleştirin!

Eklentiyi kurduğunuz zaman resmi sunucu üzerinden kimlik doğrulaması yapmanız istenebilir. Kimlik doğrulama yaptıktan sonra güncelleme almanız ve destek almanız mümkün hale gelmektedir. Artık SEO eklentisine solda yer alan sütun panelden ulaşabilirsiniz.

Rank Math SEO Kurulum Ayarları

SEO eklentisini kurduktan sonra MyThemeShop resmi sitesi üzerinden izin vermeniz gerekmektedir. İzin vermek için solda bulunan sütundan Rank Math’ı seçin ve hesap girişine gidin.

Rank Math resmi sitesinde üyeliği olmayan kullanıcılar ücretsiz şekilde hesap oluşturabilirler. Kimlik doğrulaması tamamlandıktan sonra eklenti için uyumluluk kontrolü gerçekleştirilmektedir. Kontrol tamamlandıktan sonra “Kurulum Sihirbazı” karşımıza çıkmaktadır.

A)  Önceki Ayarları İçeriye Aktarma

Rank Math SEO eklentisi SEO ayarlarını mevcut eklentiden içeriye aktarma özelliğine sahip nadir eklentiler arasında gelmektedir. Daha önce yaptığınız ayarların taranması ve içe aktarılmasına izin verilmektedir. (Öncesinde başka SEO eklentisi kullanan kişiler içindir, ilk defa kullanacak olan kişilere gerek yoktur)

B)  Güncel Site Bilgilerinin Girişi

İnternet sitenizin türünü, logosunu ve sosyal paylaşım platformlarını girmelisiniz. Gerekli bilgileri girdikten sonra kayıt ederek “Devam” sekmesine tıklayın. Genel paylaşımlar yapıyorsanız “Kişisel Blog”, işletme sitesi yapıyorsanız da “Web Mağazası” ve “Diğer İşletme Web Sitesi” seçenekleri önerilmektedir.

C)  Google Search Console Bağlantısı

Google Search Console ile sitenin tamamen bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Eklentinin bağlantı kurulum aşamasında “Yetkilendirme Kodunu Al!” bağlantısına tıklayarak Google hesabınız ile bağlanmasını sağlayın. “İzin Ver!” butonuna tıkladıktan sonra hesabınıza erişim izinlerini verin. Bazı durumlarda Google tarafından kimlik doğrulama kodunun girilmesi gerekebilir. Kodu kopyalayarak Google Search Console hesabınızdan sitenizi seçin ve kaydet seçeneğine tıklayın.

Ç)  Site Haritası

Site haritası arama motorlarının oldukça fazla yararına olan indeksleme dosyaları olarak geçmektedir. Doğru şekilde yapılan indeksleme işlemi de sitenizin doğru çalışması açısından muazzam fayda sağlamaktadır. İnternet sitenizde gösterilmesini istemediğiniz sayfalar varsa onları çıkardıktan sonra site haritasını oluşturun. Daha sonra kaydet butonuna tıklayarak diğer adıma geçin.

D)  Optimizasyon

İnternet sitenizi SEO kurallarına uygun olarak optimize etme aşamasıdır. Aşama oldukça önemlidir ve sitemizin daha sağlam, güzel SEO değerleri kazanmasını sağlamaktadır. Takip edilmeyen bağlantılar, nofollow harici bağlantılar, arama motoru doğrulama ve yönlendirme durum bölümlerini görebilirsiniz. SEO için gerekli olduğunu düşündüğünüz seçenekleri işaretleyin.

E)  Kurulumun Tamamlanması

Kurulumun son aşamasında ihmal edilen bir durum yer aldığından dolayı ek bir başlıkta belirtmek istedim. Son adımda “İzin Ver!” düğmesine tıklayarak devam edin. İnternet siteniz hazır olduğu zaman aşağıya kaydırın ve “Gösterge tablosuna geri dön” butonuna tıklayın. Artık eklentiniz ve siteniz çok daha sağlam temeller üzerinde hazır.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık