1. Ana Sayfa
  2. Corona

Korona Virüs ile Mücadelede Ederken Nasıl Beslenmeliyiz

Korona Virüs ile Mücadelede Ederken Nasıl Beslenmeliyiz
Korona Virüs ile Mücadelede Ederken Nasıl Beslenmeliyiz
20
+ - 0

Korona gibi dünyayı kasıp kavuran bir pandemi sürecinde sık sık olmak koşuluyla azar azar beslenilmesi doğru kabul edilmektedir. Bu dönemde alınan besinler oldukça önemlidir. Protein, demir, B vitamini, çinko bakımından zengin olan et ve et ürünleri ile kuru baklagilleri ihmal etmeden tüketmek anne ve bebek sağlığı için önemli olan süreçleri sağlıkla geçilmesi konusunda yardımcı olacaktır. Kemik ve dişlerin yapısını oluşturan unsur olan kalsiyumun bu süreçte alınması oldukça önemlidir. Bu nedenle kalsiyum kaynakları olan süt ve süt ürünleri ile yoğurt peynir, kefir gibi gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Temel enerji kaynaklarımızdan olan ve her öğünde az miktarda tüketilmesi gereken ekmek ve tahıllı gıdalarda ise tam buğday ekmeği, tahıllı ekmek gibi seçimler yapmak doğru olacaktır. A ve C vitaminini sebze ve meyvelerden karşılamaktayız, bu nedenle bu besinlere hayatımızda yer vermek bu süreçte önemlidir. Diğer bir enerji kaynağı ise demir ve kalsiyum açısından zengin olan kuru meyveler ve kuru yemişlerdir. Doğru beslenmeyi tamamlayıcı unsur ise günlük içtiğimiz su miktarıdır, 10 – 15 bardak su tüketimi ile doğru beslenmenin en önemli noktası tamamlanmış olacaktır. Korona ile mücadele ettiğimiz şu günlerde özellikle antioksidan ve vitamin kaynağı gıdalar ile beslenmek çokça önemli hala gelmiştir ve bu süreçte bağışıklığımızı güçlendirici etkisi sayesinde hastalıklara karşı koruma sağlayacaktır.

Bu dönemde beslenme alışkanlığı, fiziksel aktiviteler ve yaşam tarzımız açısından oldukça farklı günler yaşadığımız bu süreç içerisinde günlük yaşamımızdaki aktivitelerimiz oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Beslenmenin yanında fiziksel olarak aktif olmalı ve gerekli egzersizler ile günlük yaşamamıza hareket halinde olmalıyız spor yaparak akit kalmak bu süreçte çok önemli bir hale gelmiştir. Bu süreçte kişiler bazı besinleri tüketmede dikkat etmesi gerekmektedir. Aşırı tüketimi doğru olmayan besinleri ise şöyle sırlayabiliriz. Özellikle kilo aldıran ve fazla yağ içeren besinler olmak koşuluyla bazı besinleri daha az tüketerek daha sağlıklı kalmamız mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra kahve, çay ve kola gibi içeceklerin kafein miktarlarının yüksek olmasından dolayı beli bir miktar üzerinde alınmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle seroton içeren gıdalar baktığımızda hindi eti, balık, süt ve ürünleri, ceviz, yumurta, muz, ananas, erik, fındık, kuru meyveler, ıspanak, nohut, istiridye ve kalamar gibi besinlere karşımıza çıkmaktadır. Serotonin seviyesi, ruh halinin iyi olması ile ilgilidir evde kaldığımız bu süreçte ruhen kendimizi iyi hissetmemiz tabi çok önemli bir ayrıntı olmaktadır. Bunun yanı sıra Balık tüketimi ve Omega-3 yağ asidi az olan bireylerde ise depresyon riskinin daha yüksek olduğu bir gerçektir, bu nedenle balık ve Omega-3 takviyesi önem taşımaktadır.

Türkiye’de pandemi günlerinden geçerken bu süreç içerisinde bireylerin doğru beslenmesi ve tükettikleri besinlerin içeriği oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte stresle birlikte uyku düzeninde bozuklukları görüldüğünden beslenmemiz daha da önem kazanmaktadır. Uyku sorunların önüne geçebilmek adına önüne köklü sebzeler ile birlikte koyu yeşil yapraklı sebzeler ve badem, muz, kiraz ve yulaf gibi besinler tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu süreç içerisinde beslenme ve yaşam kalitesi çok öneli olduğu kadar, aynı zamanda ruh halimizin ve günlük aktivitelerimizin sağlıklı bir şekilde kalabilmemiz için önem taşımaktadır. Bu süreçte doğru beslenme ile birlikte hem fizyolojik ihtiyaçlarımız hem de daha sağlıklı ve enerjik bir hal sağlamış olacaktır. Böylece doğru beslenme ile enerji ve sağlıklı yaşam için en önemli süreci başarıyla atlatmış olmak bu günlerde yarar sağlayacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Uffak.com İçerik Hesabı

Bu yazıya bir yorum bırak