1. Ana Sayfa
  2. Corona

Korona Aşısı Tüm Dünyada Uygulanmaya Başlandı

Korona Aşısı Tüm Dünyada Uygulanmaya Başlandı
Korona Aşısı
0

İlk olarak 2019 yılının son zamanlarında Çin’in Wuhan şehrinde görülen korona virüs, sonrasında tüm dünyaya yayılmış ve milyonlarca kişiyi etkilemiştir. Yarasaların insanlar tarafından yenilmesi sonucu, onlarda bulunan virüsün insanlara geçtiği düşünülmektedir. Solunum yoluna saldıran bu virüs, atlatılabilse bile ağır tahribatlar bırakmakta; bazı durumlarda ise ölüme bile sebep olabilmektedir. En çok; solunum yolu rahatsızlığı bulunanlar, 65 yaş üstü kişiler ve de çocuklar risk grubunu oluşturmaktadır. Kovid 19 virüsü; covid virüsünün bulaşmış olduğu biriyle aynı havanın solunması, virüsün bulaştığı zeminle temas edilmesi sonucu bulaşan bir virüstür. Bu yüzden maskenin ağzının ya da burnunun kapatılacak şekilde takılması, insanlarla araya olabildiğince mesafe koyulması ve belli aralıklarla ellere dezenfektan ya da kolonya uygulamak; virüsün bulaşmasını önlemek için son derece önemlidir. Bu hususlara dikkat edilse bile korona virüsün yayılmasınin tamamen engellenmesi mümkün olmamaktadır.

Covid 19 Tüm Hayatımızı Şekillendirmektedir.

Covid 19 virüsünün bulaşma hızının oldukça yüksek olması ve toplum sağlığına büyük bir risk oluşturmasından dolayı tüm dünyada ve neredeyse tüm ülkelerde alınan önlemler sebebiyle günlük hayat oldukça etkilenmiştir. Sokağa çıkma yasakları, toplu yapılan etkinliklerin yasaklanması, ülke ya da dünya genelinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları, iş ve okul hayatının olabildiğince online ortama taşınması, kafe ve restoranların kapatılarak sadece siparişle evlere servis yapılabilmesi gibi uygulamalar yapılan önlemlere örnek olarak verilebilmektedir. Bu sebeple de alışık olunmayan kısıtlamalar, insanların günlük hayatını kovid öncesine göre olabildiğince değiştirmektedir.

Covid-19’ün Hayatımızdan Çıkması Nasıl Sağlanabilir?

Covid 19 virüsünün, dünyanın daha önce karşılaşmadığı ve sürekli mutasyona uğrayan bir virüs olması sebebiyle bir yılı aşkın süredir engellenmesinin bir yolu bulunamamıştır. Tedavisi için uygulanan haplar olmakla ve yoğun bakım yöntemleri kullanılmakla beraber kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır ve tedavisi bulunsa bile kovid virüsünün bulaşmasını engellemediği, yine de bulaşıp insanların üzerinde olumsuz etkiler bırakabileceği için; önemli olan bunun engellenerek aşının bulunmasıdır. Kovid aşısının geliştirilmesi, kişilere bulaşmasını engelleyerek normal hayata dönüşü sağlayabileceği için son derece önemlidir.

Covid-19 Virüsüne Karşı Aşı Geliştirildi mi?

Dünyanın birçok ülkesi, ilaç şirketleri ve birçok araştırma merkezleri tarafından aşı geliştirme çalışmaları hala yapılmaktadır. Üç fazda tamamlan aşı çalışmalarını tamamlayıp aşıyı kullanıma süren ilaç firmaları mevcuttur. Bu üç fazdan sonra lisans alınarak aşılar piyasaya sürülmektedir. Dördüncü fazı da bulunan aşı geliştirilmesinin, bu fazı piyasaya sürüldükten sonra yan etkilerin incelenmesi şeklinde yapılmaktadır. Amerikan ilaç şirketleri BioNTech-Pfizer ve Moderna aşıyı piyasaya sürmüş olan firmalardır. Bunlara ek olarak Oxford üniversitesi tarafından geliştirilmiş ve lisansı İngiliz-İsveç firması AstraZenece tarafından satın alınmış korona virüs aşısı da mevcuttur. BioNTech ve Pfizer şirketleri tarafından geliştirilen kovid-19 aşısı; üçüncü fazda yapılan deneyler sonucu %95 etkili olduğu açıklanmış ve de 26 Aralıkta uygulanmaya başlanmıştır. Moderna firması tarafından geliştirilen aşının ise deneme aşamasında %95,4 etkili olduğu açıklanmıştır. Bir diğer aşı olan ve Oxford üniversitesi tarafından geliştirilen aşının ise %90 seviyesinde etkili olduğu belirtilmiştir. Bunun dışında Çin’de de geliştirilmiş olunan aşılar mevcuttur. Türkiye’de de geliştirilen ve faz-3 aşamasında olan aşılar mevcuttur.

Aşı Uygulaması Türkiye’de Ne Zaman Başlayacaktır?

Geliştirilen aşılar sonrasında en çok sorulan sorulardan biri de ülkemizde aşılamanın ne zaman başlayacağıdır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın yaptığı açıklamada göre de 31 Aralık pazar gecesi Çin’den aşının yola çıktığını ve aşılanmaya başlayacağını belirtmiştir.

Bu İçeriğe Tepkini göster!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Uffak.com İçerik Hesabı

Bu yazıya bir yorum bırak