Sıradaki içerik:

Blog Nedir? Blog Nasıl Yazılır?

e
sv

Hanta Virüs Nedir?

557 okunma
Hanta Virüs Nedir?

Son zamanlarda çok konuşulan Hanta Virüs Nedir? ve Hanta Virüs Belirtileri Nelerdir? Konularını sizinle birlikte ele alacağız.

Hantavirüs tam olarak nedir?

Dünya daha koronavirüs şokunu atlatamamışken Çin’den gelen bir haber insanları oldukça ürkütmüştü. Bu habere göre “Hanta Virüs” adı verilen ve daha önce kimsenin duymadığı Virüs hakkında bir panik ortamı oluştu. Öncelikle Korona Virüs için verilen #EvdeKal #HayatEveSığar kampanyasına destek verdiğimizi ve sağlık çalışanları başta olmak üzere tüm Kamu çalışanlarına bizler için yürüttükleri çalışmalar ve özveri için teşekkür ederek başlamak istiyoruz.

Hanta Virüs konusuna gelecek olursak bu hanta virüs nedir? Belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır sorularına yanıt arayarak araştırmalarımıza başladık ve sizler için bir yazı hazırladık.

Hanta Virüs Nasıl Bulaşıyor?

Çin’in bir bölgesine seyehat eden bir Çin’li otobüs yolcusunun yolculuk esnasında hayatını kaybettiği ve otobüsün karantina altına alındığını öğrenmiştik. Edinilen bilgilere göre Hanta Virüs kemirgenlerden bulaşan bir virüs türü. Yani hayvandan insana bulaşıyor. Hayvanların atıklarına ve sıvılarına temastan ötürü ya da tüketilmesinden kaynaklı olabileceği söylenmektedir.

Hanta Virüs Öldürür mü?

Böbrek yetmezliği, kalp sorunları, damarlarda ağır hasarlar ve bir sürü negatif etkilerinden dolayı oldukça ölümcül bir virüs olduğunu söylemeliyiz.

Hanta Virüs Belirtileri Nelerdir?

Ateş, yorgunluk, kas ağrıları, baş ve karın ağrıları, kusma ve bulantı gibi pek çok belirtisi vardır. 4 ila 10 gün içerisinde öksürük ve akciğer ödemi belirtileri de olabilmektedir. Sonucunda ise tedavi edilmez ve geç kalınırsa ölüme kadar götürebilmektedir. Tedavisi ile ilgili bilgiyi yazı sonunda bulabilirsiniz.

Hanta Virüs İnsandan İnsana Bulaşır Mı?

Bilinen vakalarda hayvandan insana temas yoluyla ve genellikle idrar, dışkı vb. gibi atıklarla temasından bulaştığı bilinmektedir. Dolayısıyla insandan insana bulaşmamaktadır.

Hanta Virüs Tedavisi

Bu hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur. Yaşam fonksiyonlarının ve vücut direncinin desteklenmesi maksadıyla erken teşhis sonrası bazı yöntemlerle hasta kurtarılabilmektedir. Fakat direnç düşük ise ve yaşam fonksiyonları desteklenmezse (özellikle böbrekler) sonuç ölümcül olmaktadır.

Hanta Virüs’ten Korunma Yolları

Kemirgenlerden uzak durun. Kemirgenlerin bulunduğu ortamlarda bulunmayın ve bu canlıların dışkı, idrar vb. atıklarına temas etmeyin, temas şüphesi halinde bol suyla yıkayın ve dezenfekte edin. Şüpheniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
  • İlhan 1 sene önce
  • Hanta virüsün korona gibi olacağını sanmıyorum. Tüm ülkeler sınırları kapattı zaten. Ülkeler arası gezmez en azından.