Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Önemli Nokta
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Önemli Nokta

0

SEO’da uzmanlaşmak çok katmanlı bir projeye benzer. Metin yazarlığı, meta veriler, web site yazılımı, hız optimizasyonları ve backlink bu projenin temelini oluşturur. SEO işlemlerinin tamamındaki asıl amaç web siteniz için başta Google olmak üzere arama motorlarında en yüksek sayfa sıralamasını elde etmektir.

Günümüzde çoğu web tasarımı ve içerik pazarlama çabasının birincil odak noktası budur ve bu doğrultuda her taktik önemlidir. SEO dünyasında web site otoritenizi artırmak için en önemli stratejilerden biri, internet popülerliğinin bir ölçüsü olarak kullanılan alaka düzeyi yüksek geri bağlantılardır.

Uffak.com için özel olarak hazırlanan bu blog yazısı, backlink satın alma uygulamasını detaylıca ele alıyor. İşte bilmeniz gerekenler bazı ipuçları:

Geri bağlantı oluşturmak ve network kurmak için birçok yöntem bulunmaktadır, ancak bunlardan yalnızca bazılarına Google tarafından izin verilmektedir.

Backlink konusunda geçmişte çok fazla hile ve suistimal olduğu için bazı taktikler yasaklanmıştır; hatta bu spam işlemler bir web sitesinin kara listeye (sandbox) alınmasına neden olabilir. Güvenli bir geri bağlantı stratejisi oluşturmak için, onaylanmış ve yasaklanmış geri bağlantı taktiklerinin yanı sıra bu durumu anlamanız gerekir.

Backlink Nedir?

Gelen bağlantılar olarak da adlandırılan geri bağlantılar (backlink), diğer web sitelerinden sizin web sitenize gelen tıklanabilir linkler, bağlantılardır. Bunlar interneti işaret eden oklar gibidir ve Google bunları bir tür popülerlik oyu (pagerank) olarak görür. Bağlantı verilen web siteleri genellikle SEO alanında otoriter web siteleri haline gelir.

Geri bağlantılar blogdan bloga bağlantılar, referans materyallerinize ve eğitim içeriğinize bağlantılar, ürün ve hizmet sayfalarınıza bağlantılar veya barındırdığınız resim ve videolara bağlantılar olabilir.

Geri bağlantı oluşturmanın birçok yolu vardır, ancak Google yalnızca sayfa değerini ve kullanıcı etkinliğini gerçekten yansıtan yöntemlere izin verir.

Başka bir deyişle, gerçek, faydalı, kullanıcı deneyimi yüksek bir backlink olmadığı sürece backlink sayınızı manipüle edebilirsiniz. Bu, bağlantı oluşturma adı verilen bir uygulama ile yapılır.

Bağlantı Oluşturma Nedir?

Daha fazla geri bağlantı istediğinizde, bir bağlantı kurma planı hazırlarsınız.

Bağlantı kurma stratejileri genellikle iki aşamadan oluşur:

  • Bağlantı vermeye değer bir sayfa
  • Farkındalık ve bağlantı kurma nedeni

Örneğin, birçok insanın bağlantı vermek isteyeceği bir çalışma veya kullanışlı bir infografik yayınlayabilirsiniz. Stratejinizin ikinci yarısı, insanların bağlantı vermek isteyeceği içeriğiniz hakkında farkındalık yaratmaktır. Sosyal medyada paylaşın, kişisel olarak onlar ulaşın veya partnerlikler, ortaklıklar kurun.

Kısacası, bağlantı oluşturma, izin verilen parametreler dahilinde diğer web sitelerinden web sitenizdeki sayfalara bağlantı çeken her şeydir.

Hangi Backlink Stratejileri Google Tarafından Yasaklanmıştır?

  1.  Sahte geri bağlantılar
  2.  Bağlantı listelerine katılma
  3.  Blog ağları ile bağlantı kurma
  4.  Zayıf içerikli konuk blogları (Guest-Posting)
  5.  Alakasız bağlantı

Günümüzde Sıralama Alabilmek İçin Hala Backlinklere İhtiyacınız Var mı?

Backlink çok eski bir SEO stratejisidir, bu nedenle hala geçerli olup olmadığını kontrol etmek mantıklıdır. Evet, hala geçerli ve son derece etkili. Backlink hala web sitenizin önemi için güçlü bir “oy” ve “referans” olarak kabul ediliyor. Ne kadar fazla site ve bu siteler ne kadar güçlü olursa, sayfa sıralaması için o kadar çok oy alırsınız. Buna ek olarak, yüksek trafikli bir sayfadan alınan iyi kalitede bir geri bağlantı, tıklamalar, ziyaretler ve paylaşılan kitleden daha fazla faydalanma ile sonuçlanacaktır.

Geri bağlantıların kendileri de Google tarafından sayılır ve daha sonra web sitenizi artan trafikle yeniden sıralar. Backlink sayfalarınız yüksek bir yeniden bağlantı değerine sahipse, yeni trafik yeni ilham alan okuyuculardan ek backlinklerle de sonuçlanabilir.

Web Site Sahipleri Neden Backlink Satın Alır?

Backlink oluşturmak karmaşık ve zaman alan bir süreçtir. Aslında, dijital pazarlamadaki en karmaşık görevlerden biridir. Yalnızca iyi içerik oluşturmak ve bunu yaymak yeterli değildir. Bağlantılarınızın diğer sitelerde kullanılmasını sağlamak için bir ağ ve organik stratejilerden oluşan bir koleksiyon oluşturmanız gerekir. Bu nedenle şirketler, doğal olarak, backlink satın alarak zamandan tasarruf etmenin ve backlink sonuçlarını iyileştirmenin yollarını arıyor.

Backlink Nedeniyle Google Sıralama Cezalarına Yakalanmak:

Google, kötüye kullanılan geri bağlantılara karşı bir koruma ağına sahiptir. Listeleme siteleri ve düşük kaliteli konuk gönderileri (veya daha kötüsü, kopyala-yapıştır konuk gönderileri) gibi bilinen kötü niyetli bağlantı stratejileri kesinlikle ceza alacaktır.

Geri bağlantılarda ani bir artış sağlayan ve iyi içerik, yetkili siteler ve alakalı bağlantı metni gibi temel destekten yoksun herhangi bir strateji yoluyla geri bağlantı satın almak şüpheli görünecektir. Bazen, blog yazarı arkadaşlarınızla yaptığınız meşru konuk gönderileri bile çok fazla bağlantı çevreleyici görünüyorsa ceza alabilir.

Ancak, organik geri bağlantıları anlayarak, cezalardan kaçınabilirsiniz. Geri bağlantılarınız belirli bir ivmede artıyorsa, hepsi orijinal, yüksek kaliteli içeriğe yerleştirilmişse ve alakalı, yararlı metinlerle bağlanmışsa, o zaman organik ve doğal görünürsünüz. Bağlantılarınız sayfalara doğal referanslar içeriyorsa, diğer sitelerden konuyla ilgiliyse ve hepsi birden değil de zaman içinde geliyorsa, Google kırmızı bayrakları kaldırmayacaktır.

Ne Tür Bağlantılar Almalıyım?

Çeşitlilik backlink konusunda önemlidir. Backlink stratejinizi geliştirirken, çeşitlendirilmiş bir bağlantı profiline sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Temel olarak 2 tür backlink vardır. İçerik (bağlamsal) bağlantılar ve temel bağlantılar.

Bağlamsal Bağlantı Oluşturma

En güçlü geri bağlantılar, genellikle popüler bir içerik web sitesinden resmi (seçilerek onaylanmış) konuk blog yazarı olarak otoriter sitelerden gelir. Web sitenizin, hizmetlerinizin veya içeriğinizin başka bir yüksek otoriteli web sitesinin içeriğinde referans gösterilmesi, size ‘bağlantı suyu’ aktaran çok güçlü bir sinyaldir. Böyle bir bağlantı almanın en kolay yolu konuk blog yazarlığıdır.

Kullanılan bağlantı metninde ilgili bir anahtar kelime öbeği de yer alıyorsa özellikle fayda sağlayacaktır.

Ancak, bağlantı metninde çeşitlilik olması da önemlidir. Çok fazla anahtar kelime içeren bağlantı metinleri (anchor text) şüpheli görünebilir ve sitenizin ceza almasına neden olabilir. Bunu önlemek için, doğal ifadelerle karıştırın ve bazı CTA’lar ekleyin (buradan daha fazla bilgi edinin gibi).

Kaynaklarınızın (çalışmalar, infografikler, kılavuzlar ve makaleler) popüler ve saygın web siteleri tarafından bağlantılandırılması da aynı derecede güçlüdür. Bu nedenle, bu gıpta edilen bağlamsal bağlantıları kazanmak için yüksek değerli bağlantıya değer içerik oluşturmak akıllıca bir harekettir.

Temel Bağlantılar

Ancak, geri bağlantılarınız web sitenizle ilgili temel bağlantıları da içermelidir. GMB, Yelp, LinkedIn ve Glassdoor gibi web siteleri ve işletme dizinleri şirketinizin yasal olduğunu kanıtlar. Forumlar ve kişisel bloglar gibi daha küçük web sitelerindeki bağlantılar, hedef kitlenin web sitenizle ilgilendiğini gösterir. Dolayısıyla, temel bağlantılar anahtar kelimelerin kendileri için sıralama sağlamayacak olsa da, Google’a meşru bir işletme olduğunuzu gösterecek ve alan adı otoritenizi oluşturacak ve geliştirecektir.

Sonuç olarak:

1. Her tür organik geri bağlantı değerlidir

2. Bağlayıcınızın itibarının bir ağırlığı vardır.

3. Backlink profilinizdeki bağlantı metni ve bağlantı türlerinin çeşitlendirilmesi sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Nasıl Başlarım?

Bağlantı kurma stratejinizi geliştirmeye ve organik olarak backlink satın almaya başlamak, kuralları biliyorsanız veya profesyonellerden oluşan bir ekiple çalışıyorsanız zor değildir.

Birçok işletme, pazarlama alanındaki backlink uzmanlarıyla çalışarak doğru adımla işe başlar. Dijital pazarlama ekipleri organik backlinkler oluşturmanıza yardımcı olurken, sizi ağ kurmak ve bağlantıya değer içerik oluşturmak için harcadığınız saatler ve günlerce süren çabadan kurtarabilir. Yandex ZEN kaydınızı yapmayı unutmayın!

Yazı sonudur, Uffak! kullanıcılarının yorumları beklenmektedir…

Yazı Kaynakları
https://www.seokaos.com/seo/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Arama_motoru_optimizasyonu
Bu İçeriğe Tepkini göster!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Uffak.com İçerik Hesabı

Bu yazıya bir yorum bırak