AliExpress Gümrük Vergisi Ne Kadar?

aliexpress-gümrük-vergisi

Bu yazımızda, Aliexpress üzerinden satın aldığınız ürünlerin vergilerini hesaplamayı birlikte öğreneceğiz. Aliexpress gümrük vergisi ne kadar 2021 yılı için güncel bir haldir.

AliExpress gümrük vergisi neye göre hesaplanır?

Aliexpress 2021 Güncel Vergi Ücretleri
Gümrük Vergisi%20
Gümrük Sunum8 TL
Damga Pulu Vergisi0,80 TL
Eğer Ürün ÖTV kapsamında ise %20
Aliexpress Vergi Ücreti Hesaplama Tablosu

AliExpress 2021 vergi ücreti kabaca satın aldığınız her ürün için ürünün fiyatının üzerine ek %20 gümrük vergisi, sonrasında 8 TL gümrük sunum ücreti ve 80 kuruş damga pulu vergisi olarak hesaplanabilir. Eğer ÖTV kapsamında bir ürün sipariş verdiyseniz bunu da yüzde 20 olarak fiyata eklemelisiniz. Aşağıda sizin için örnek hesaplama yaptık.

Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama:

  • 50₺’lik bir ürün satın aldınız diyelim.
  • %20 ek gümrük vergisi yani +10₺ ekleyeceğiz.
  • Eğer ÖTV kapsamında ürün ise gümrük vergili fiyatın üstüne %20 yani + 12₺ (Bu kısım her ürün için geçerli değildir)
  • +8₺ Gümrük Sunum ücreti ekleriz.
  • 80 kuruş da damga pulu vergisi ekleriz.

Yukarıdakilerin hepsini yaptığımızda ÖTV kapsamına girmeyen 50₺’lik ürünün bize maliyeti 68.80₺ olarak hesaplanmaktadır. Eğer Aliexpress’den satın aldığınız ÖTV kapsamına giren bir ürününüz varsa +12₺ daha ekledik ve 80.80₺ olarak sonuçlanmış oldu işlem.

Burada dikkat etmemiz gereken şey satın aldığımız ürünün ÖTV kapsamına girip girmediğini bilmek. Eğer ÖTV kapsamına girmiyorsa ortalama satın aldığımız fiyatın kabaca %20-25 aralığında bir kısmını da vergi olarak veriyoruz. AliExpress kaç TL vergi çıkar sorusunun cevabı olarak bu hesaplamayı verebiliriz.

aliexpress-vergi

Çinden gümrük vergisi ne kadar?

Yukarıda anlattığımız Aliexpress vergi ücretleri bölümümüze geçen detaylar Çin’den gelen ve perakende olarak satın aldığınız ürünler için de geçerli bir listedir. Dolayısıyla, gearbest, dhgate ve banggood gibi siteler için de bu hesaplamayı kullanabilirsiniz. Yalnızca aliexpress için geçerli değil.

Yurtdışından gelen kargo gümrük vergisi nasıl ödenir?

Aliexpress vergisi nasıl ödenir? Aliexpress gümrük vergisi nereye ödenir? sorularının cevabı çok basit. Sizin hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Kapınıza gelen PTT kuryesi size ödemeniz gereken miktarı söyleyecek ve siz de kapıda ödeme yöntemiyle bu vergiyi herhangi bir yere başvurmadan ödeyebileceksiniz.

Aliexpress Gümrük Vergisi Nedir?

Aliexpress gümrük vergisi ya da diğer siteler için de geçerli olan bu vergilendirme yöntemi, Türkiye’den Aliexpress gibi sitelere çok talep olması dolayısıyla devlet tarafından getirilen bir vergilendirmedir. Herhangi bir fiyat kısıtlaması bulunmadan yasaklı ürünler dışındaki tüm ürünleri vergisini ödeyerek Türkiye’ye sipariş verebilmektesiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık