Sıradaki içerik:

Yapıcı Eleştiri Sanatı, Yapıcı Eleştiri Nasıl Yapılır?

e
sv

Koronaya karşı aşı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan son dakika!

avatar

Büşra Çetin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ülkemizde corona virüsle mücadele kapsamında gecesini gündüzüne katıp çalışan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan son dakika açıklamaları geldi! Hatırlanacağı gibi Ercüment Ovalı, Türkiye’de ilk vakanın tespit edildiği 11 Mart’ta Sağlık Bakanlığına beş öneri sunmuştu, bu önerilerin dördü şuan tedavilerde kullanılıyor. Aşı çalışmalarını sürdüren Ovalı; sosyal medya hesaplarından da bir açıklama yayınladı ve ‘6 ayda dünya ne yaptı biz 4 haftada neler yaptı? Çok yakında 23 Nisan’da tüm dünya görecek’ dedi. İşte son dakika haberinin ayrıntıları…

Corona virüsle mücadele kapsamında uzun süredir çalışmalar yapan Profesör Doktor Ercüment Ovalı ; 23 Nisan’ı işaret ederek son dakika açıklamalarında bulundu.

Ercüment Ovalı ile herkesin çok merak ettiği koronavirüsle mücadele konusundaki çalışmalarını konuşan Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener,  koronavirüs tedavisinde Prof. Dr. Ovalı’nın çalışmalarının çok önemli olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Ovalı; 11 Mart’ta ilk vakanın tespit edilmesinden sonra Sağlık Bakanlığı’na beş öneri sunmuş ve bunların dördü tedavilerde kullanılıyor. O önerileri şunlar:

1- Kök hücrelerin COVID-19 pnömonisinde kullanılması.

2- IL-6 engelleyicisinin COVID-19 tedavisinde yer alması.

3- Bağışıklık sistemi düşük olanlarda özel olarak virüse karşı üretilmiş T lenfositlerinin kullanılması.

4- Bağışık plazmalarının hızla devreye alınması.

5- Hızla önleyici aşının geliştirilmesi.

Plazmanın tedavide kullanılması yanında asıl önemli çalışmalarından biri de koronavirüse karşı önleyici aşının bulunması.Ercüment Ovalı bu konuda oldukça mütevazı, “Sadece bir ay içinde tüm dünya çalışmalarımızla nereye vardığımızı 23 Nisan’da görecek” diyor.

Ovalı LinkedIn’den paylaştı!

“Çocuklarım, kahramanlarım çok yoruldular ..6 ayda dünya ne yaptı; onlar, onca soruna rağmen 4 haftada neler yapabildiler. 23 nisanda 100. yılımızda açıklayacağız. Bazılarınız çok beğenecek, ama bazılarınız eleştirecek, bu muydu diyecek. Ama idealleri için savaşan pervanelerimin ateşe kafa attıklarını herkes anlayacak. Bu çocukları çok seviyorum.”

Kaynak: Sabah

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli